Podlascy policjanci z wizytą w Szwecji
Na początku kwietnia, na zaproszenie kierownictwa szwedzkiej jednostki Policji z Uddevalli, przebywała w Szwecji delegacja podlaskiej Policji. Wizyta miała charakter studyjny.
Nawiązane zostały kontakty z przedstawicielami lokalnej Policji, reprezentującymi między innymi pion prewencji i ruchu drogowego. Głównym tematem była wymiana doświadczeń dotyczących funkcjonowania Policji w Szwecji i Polsce.
Policja w Szwecji nie podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, lecz Ministerstwu Sprawiedliwości. Do kompetencji policji należy egzekwowanie prawa, działalność kontrwywiadowcza, sporządzanie analiz dotyczących bezpieczeństwa oraz walka z terroryzmem.
Według przyjętej przez szwedzki parlament ustawy, do zadań policji należy: "ochrona praw jednostki, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykonanie wszystkich czynności, aby każdy, kto popełni przestępstwo, został zatrzymany i doprowadzony przed wymiar sprawiedliwości". Wykonywaniem obowiązków zawartych w tej ustawie zajmuje się prawie 23 tysiące osób ( w tym 16 tys. funkcjonariuszy) zatrudnionych w organach centralnych i jednostkach lokalnych.
Najważniejszym organem centralnym jest Policja Narodowa. Na jej czele stoi narodowy komisarz policji, mianowany na to stanowisko przez ministra sprawiedliwości. Policja Narodowa zajmuje się: bezpieczeństwem w ruchu drogowym, zatrzymywaniem przestępców, wykrywaniem przestępstw, działaniami prewencyjnymi, zwalczaniem przestępczości zorganizowanej i narkotykowej. W jej strukturach działają także komórki odpowiedzialne za: administrację policyjną, budżet, kadry, opracowywanie nowych metod działań policji, wdrażanie osiągnięć technologicznych, które mogłyby pomóc w pracy funkcjonariuszy, oraz prowadzenie analiz mających na celu poprawę bezpieczeństwa w Szwecji. Specjalne komórki Policji Narodowej odpowiadają również za opracowywanie programu edukacji dla kandydatów do pracy w policji oraz za organizowanie szkoleń specjalistycznych dla funkcjonariuszy (w ostatnich latach przybyło wiele nowych szkoleń o zwalczaniu terroryzmu).
Szwecja dzieli się administracyjnie na 21 dystryktów. W każdym z nich jest Dystryktowa Komenda Policji (odpowiednik komendy wojewódzkiej w Polsce), której podlegają komisariaty we wszystkich ważniejszych miejscach w całym dystrykcie. Do kompetencji zarówno każdej z komend dystryktowych, jak i każdego z komisariatów należy: zwalczanie przestępczości narkotykowej, działania prewencyjne, dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, prowadzenie śledztw w sprawie przestępstw popełnianych na danym terytorium oraz przyjmowanie od obywateli zgłoszeń. Jednocześnie Policja szwedzka realizuje także zadania administracyjne związane z wydawaniem paszportów, licencji i zezwoleń.
KWP w Białymstoku